نقشه برداری ساختمان با بهترین مهندس نقشه بردار

خلاصه آنچه در این مطلب می خوانید:

نقشه برداری تکنیک علمی برای تعیین موقعیت نقاط، زوایا و فواصل بین آن ها است. فرآیند  نقشه برداری ساختمان برای تحقق اهداف مختلف مانند تهیه نقشه، برنامه ریزی پروژه و … استفاده می شود و برای انجام موفقیت آمیز تمام کارهای عمرانی یا پروژه ها از نقشه برداری استفاده می شود. در اینجا ضمن بیان وظایفی که مهندس نقشه بردار ساختمان در پروژه دارد، شما را برترین های این حوزه آشنا می کنیم.

اهمیت نقشه برداری ساختمان
اهمیت نقشه برداری ساختمان
نقشه برداری ساختمان با محمد علیخانی

ساخت و ساز یکی از بزرگترین صنایع در جهان است. نقشه برداری ساختمان نقش بسیار مهمی را در هر پروژه ساختمانی ایفا می کند و می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. نقشه برداری برای تعیین موقعیت و تراز بزرگراه ها، پل ها، ساختمان ها و سایر سازه های ساخت بشر استفاده می شود.
تیم های نقشه برداری ساختمان که در تمام جنبه های ساخت و ساز و تعمیرات املاک دخیل هستند، می توانند به شما در انجام طیف گسترده ای از وظایف عمومی و تخصصی کمک کنند از ارزیابی خطرات بهداشتی و ایمنی در توسعه ‌های مقیاس بزرگ گرفته تا برنامه ‌ریزی یک فضای داخلی کوچک مانند گاراژ، ساخت انبار و موارد دیگر.

معرفی وظایف مهندسان نقشه بردار

زمانی که شخص یا شرکتی، ملکی را به قصد توسعه خریداری می کند، به مهندس نقشه بردار ساختمان نیاز است. نقشه برداران ساختمان وظیفه ترسیم و اندازه گیری محل ساخت سازه را به منظور تعیین حدود آن بر عهده دارند. آن ها اطلاعاتی در مورد جغرافیای سایت و همچنین هرگونه ساختار یا پیشرفت موجود ارائه می دهند.
مهندس نقشه بردار ساختمان در مورد عوامل موثر بر سازه های موجود مانند عیوب ساختمانی، تغییرات، نوسازی، الحاقات و همچنین در مورد طراحی و ساخت ساختمان های جدید مشاوره حرفه ای ارائه می دهند. آن ها بیشتر در موقعیت سایت پروژه کار می کنند تا بر عملکرد فرایند ساخت و ساز نظارت داشته باشند، و راه هایی را برای بهبود سازه یا اصلاح عیوب در طراحی ساختمان ها ابداع کنند.
همچنین آن ها در کنار سازمان های برنامه ریزی محلی، مشتریان، کارگران ساختمانی و سایر متخصصان کار می کنند تا اطمینان حاصل کنند که پروژه ها از استانداردهای ایمنی، پایداری و استحکام برخوردارند.
نقشه برداران ساختمان به دلیل توانایی در محاسبه اندازه سایت، ارتفاع توپوگرافی و اندازه گیری زمین، به طور معمول کارهای زمین شناسان، برنامه ریزان شهری، توسعه دهندگان، معماران و مهندسان عمران را هدایت می کنند و به آن ها در دریافت اطلاعاتی که برای انجام موثر وظایف خود نیاز دارند، کمک می کنند.

مهندس نقشه بردار ساختمان با تجربه
مهندس نقشه بردار ساختمان با تجربه
مهندس نقشه بردار با تجربه یا قیمت استثنائی

تیم نقشه برداری ساختمان مجرب می تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

تحلیلگر ایمنی:

یکی از مهم ترین نقش های نقشه برداران، اطمینان از ایمن بودن ساختمان است. آن ها باید بازرسی های ساختاری و داخلی را انجام دهند تا مطمئن شوند که تمام عناصر یک ساختمان با الزامات ایمنی مطابق است، از جمله کارهای لوله کشی و برق ساختمان.

متخصص انرژی:

وظیفه مهندس نقشه بردار ساختمان این است که مطمئن شود ساختمان با مقررات و استانداردهای انرژی مطابقت دارد. با این حال، می‌توانید مطمئن شوید که ساختمان ‌ها تا حد امکان از نظر مصرف انرژی بهینه هستند.

مدیر پروژه:

مردم در تجارت مسکن، به یک نقشه بردار با تجربه مراجعه می کنند تا به آن ها در سازماندهی فرآیندهای ساختمانی یا نگهداری کمک کنند. نقشه برداران می‌توانند از مهارت ‌های مدیریت پروژه خود استفاده کنند و اطمینان بدهند که پروژه ‌های مشتریان، به موقع و با بودجه کمتری انجام می‌شود.

مدیر:

تعداد زیادی از مدیران مسکن وجود دارند که به نظر یک متخصص نیاز دارند. ممکن است از مهندسان نقشه بردار برای کمک به فرایندهای مجوز برنامه‌ ریزی، مجوزهای تخریب و توافق ‌نامه ‌های نگهداری دعوت شود.

مهندس نقشه‌ بردار اغلب برای پروژه‌ های ساختمانی، مهندسی و نقشه ‌سازی استخدام می‌شود، زیرا می‌تواند اندازه‌گیری ‌ها و داده ‌های دقیقی را در مورد یک مکان در اختیار مشتریان قرار دهد. بنابراین برای بهترین راه حل، اجازه دهید یک مهندس با تجربه کار را انجام دهد.

پروژه نقشه برداری از ساختمان
پروژه نقشه برداری از ساختمان
دقت و سرعت عمل ما اعتبار ماست

نقشه برداران ممکن است ساخت و ساز ساختمان ها را مدیریت کنند یا به دیگران در مورد پروژه های ساختمانی مشاوره دهند. آن ها معمولا وظایف مختلفی را بر عهده دارند، از جمله:
1) ایجاد طرح ها و نقشه ها برای ساختمان های جدید یا بازسازی ساختمان های موجود
2) انجام بررسی املاک برای شناسایی مسائل و ارائه پیشنهادات برای تعمیر و بهبود
3) بررسی ساختمان از نظر مطابقت با استانداردهای ایمنی
4) گرد آوری گزارش‌ های ساختاری، داده ‌های تاریخی و سایر اطلاعات در مورد یک ساختمان یا زمین
5) نقشه برداری و علامت گذاری و اندازه گیری مرزهای املاک
6) تکمیل و ارسال درخواست های برنامه ریزی
7) دریافت جواز و پروانه ساخت قبل از شروع ساخت و ساز از مراجع ذیصلاح
8) تهیه بودجه و جدول زمانی پروژه های ساختمانی
9) در مورد قوانین و مقررات اموال و محیط زیست به دیگران مشاوره دهید
10) ارائه مشاوره در مورد اینکه چگونه طرح های ساختمانی می توانند در مصرف انرژی صرفه جویی

مزایای فرآیند نقشه برداری برای ساختمان

صرفه جویی در هزینه

نقشه برداری ساختمان با مزایای مختلف صرفه جویی در هزینه همراه است. شرکت های ساختمانی از اطلاعات حاصل از نقشه برداری برای تعیین بهترین روش ساخت یا تعمیر یک ساختمان استفاده می کنند. در ادامه به بررسی مزایای کار نقشه برداری برای ساختمان ها می پردازیم:

پروژه های ساختمانی بادوام

یک سازه بادوام باید با استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت ساخته شود. کیفیت این مواد چیزی نیست که بتوانید با چشم ببینید. در عوض، شما به یک مهندس نقشه بردار ساختمان نیاز دارید تا اطلاعات نقشه برداری زمین شناسی را بررسی کند.
مهندس نقشه بردار ساختمان برای برنامه ریزی، به تیم ساخت و ساز کمک می کند تا به ویژگی های مختلف زمین مانند چین خوردگی ها، سنگ ها، درزها و گسل ها توجه کنند. سپس تیم می تواند راه حل های احتمالی برای ساخت و ساز را ارائه دهد.

مراقبت از محیط زیست

نقشه برداری ساختمان یکی از بهترین راه ها برای مراقبت از محیط زیست هنگام ساخت و ساز است. اولین مورد کمک به شناسایی خطرات احتمالی است. این خطرات حتی اگر طبیعی باشند، تخریب عظیمی برای محیط زیست به حساب می آیند. نقشه‌ برداری‌ با تعیین کانال ‌های آب سطحی و زیرزمینی به مراقبت از محیط‌زیست کمک می‌کند.

ضرورت نقشه برداری از ساختمان

دانش نقشه برداری در بسیاری از مراحل مهندسی سودمند است. نقشه برداری در هر پروژه مهندسی اهمیت حیاتی دارد که در ادامه مورد بحث قرار گرفته است:
نقشه برداری، اولین گام برای شروع یک پروژه جدید مهندسی عمران است. نقشه برداری ساختمان تکنیک تعیین موقعیت نسبی ویژگی های مختلف در سطح یا زیر سطح زمین با اندازه گیری های مستقیم یا غیرمستقیم و در نهایت نمایش آن ها بر روی یک صفحه کاغذ است که به عنوان پلان یا نقشه شناخته می شود.
اولین ضرورت در نقشه برداری ساختمان، تهیه نقشه و مقطعی از منطقه تحت پوشش پروژه است. به وسیله این نقشه می توان بهترین تراز ممکن، میزان عملیات خاکی و سایر جزئیات لازم را بسته به ماهیت پروژه محاسبه کرد.

نقشه برداری از ساختمان
نقشه برداری از ساختمان
نقشه برداری از ساختمان در سراسر کشور- تهران- کرج و ...

نقشه برداری از ساختمان

در حین اجرای پروژه، سازه در امتداد خطوط و نقاطی که با نقشه برداری تعیین شده است، ساخته می شود. در واقع اندازه گیری زمین و تعیین حدود آن بدون فرایند نقشه برداری انجام نمی شود بنابراین امکان سنجی اقتصادی و مهندسی یک پروژه را نمی توان بدون انجام کار نقشه برداری به درستی مشخص کرد.
همچنین نقشه برداری برای تهیه نقشه توپوگرافی از سطح زمین استفاده می شود. داده ‌های جمع ‌آوری ‌شده از نقشه ‌برداری ساختمان به برنامه ‌ریزی و طراحی ساختمان کمک می‌کند که می‌توان از آن ها برای تعیین بهترین مسیر ساخت استفاده کرد. این اطلاعات می توانند به تصمیم گیری در مورد مسیرهای پروژه های زیربنایی بزرگ، تا برنامه ریزی توسعه یک خانه ساده، کمک کنند.

فرایند کار نقشه برداری شامل دو مرحله است که در زیر به توضیح آن می پردازیم:

مرحله اول یا برداشت

مهندس نقشه بردار ساختمان در این مرحله زمین به اندازه گیری بسیار دقیق در فواصل طولانی می پردازد. نقشه برداران از فناوری برای بهبود دقت و صرفه جویی در زمان استفاده می کنند. آن ها اغلب ابزارهای خود را با توجه به نیاز پروژه انتخاب می کنند که شامل موارد زیر است:
تئودولیت ها، ابزارهای نوری مورد استفاده برای اندازه گیری زاویه
ارتفاع سنج هایی که شیب ها را اندازه می گیرند.
توتال استیشن، دستگاه ‌های اندازه‌گیری فاصله الکترونیکی که برای تراز کردن سطوح استفاده می شوند.
سیستم های موقعیت یاب جهانی (GPS) که می توانند از ماهواره ها برای اندازه گیری بسیار دقیق استفاده کنند.
اسکنرهای سه بعدی که می توانند تغییرات ارتفاع را ثبت کنند.
نقشه برداران مجرب ساختمان نیز از نرم افزار توسعه یافته برای ترکیب اطلاعات از چندین دستگاه استفاده می کنند. این نرم افزارها امکان ایجاد گزارش های دقیق بررسی ساختمان را فراهم می کند.

نحوه کار نقشه برداری ساختمان
نحوه کار نقشه برداری ساختمان
تمام پروژه های نقشه برداری از ساختمان خودتان را به ما بسپارید

مرحله دوم یا گزارش نتایج شامل سه سطح زیر است:

سطح 1:

گزارش نتایج سطح یک کم هزینه ترین گزارش است. به عنوان پایین ‌ترین سطح گزارش، کمترین جزئیات بررسی‌ ها را دارد. مهندس نقشه بردار ساختمان خلاصه‌ ای از وضعیت ملک را در اختیار شما قرار می‌دهد، و هیچ توصیه ‌ای در مورد نحوه انجام تعمیرات را ارائه نمی دهد. این گزارش برای ساختمان های جدید مناسب است.

سطح 2:

گزارش نتایج سطح دو، وضعیت بسیاری از جنبه های یک ساختمان را با جزئیات بیشتر ارزیابی می کند و نقشه بردار زمان بیشتری را صرف بررسی ملک و عملکرد روزمره خدمات آن می کند. در این گزارش نیز در مورد تعمیرات مورد نیاز توصیه دقیق ارائه نمی کند، اما مسائل و مشکلات بیشتری را بیان می کند.
این سطح از بررسی برای طیف وسیعی از سازه ها مناسب است، اگرچه ممکن است برای ساختمان ‌های قدیمی ‌تر یا ساختمان‌ هایی که به ‌شدت تغییر یافته ‌اند، به اندازه کافی جامع نباشد.

سطح 3:

هزینه نقشه برداری ساختمان در گزارش سطح سه بیشتر است زیرا جامع ترین ارزیابی را از یک ملک ارائه می دهد. علاوه بر ارزیابی مناطق در دسترس، یک نقشه بردار RICS برای بررسی وضعیت وارد ملک می شود و تعمیرات لازم و نگهداری آتی همراه با مسائل یافت شده مورد بحث قرار خواهد گرفت.
به عنوان دقیق ترین گزارش، این سطح برای ملکی مناسب است که قدیمی است، از مواد غیر متعارف (مانند کاهگل یا الوار) ساخته شده است یا کارهای ساختمانی قابل توجهی روی آن انجام شده است. به طور کلی اطلاعات و گزارش هایی که از نقشه برداری ساختمان دریافت می کنید شامل موارد زیر است:
1) مرزهای دقیق یک ملک.
2) مکان های خاص سازه ها، الحاقات و بهبودها.
3) هرگونه شیب یا سایر ویژگی های جغرافیایی که می تواند بر کاربری زمین تأثیر بگذارد.
4) محل حق ارتفاق و تاسیسات.

مراحل انجام نقشه برداری از ساختمان
مراحل انجام نقشه برداری از ساختمان
انجام کار نقشه برداری ساختمان در تهران، کرج، اصفهان، قم، شیراز، مازندران، قزوین و...

همچنین مهندس نقشه بردار ساختمان در طول فرآیند ساخت و ساز بررسی هایی را انجام داده و گزارش هایی آن را در اختیار صاحبان ملک و سایر افراد دخیل قرار می دهد.

بررسی های پیش از ساخت

در طول طراحی، برنامه ریزی و زمان پیش از ساخت یک پروژه، نظرسنجی ها داده های مهمی را در اختیار مدیران و صاحبان پروژه قرار می دهند. بررسی های انجام شده از تجزیه و تحلیل سایت گرفته تا بررسی های توپوگرافی و نقشه ها به انتقال پروژه از مفهوم به واقعیت کمک می کند.
در فرآیند توسعه و طراحی، مهندسان نقشه بردار تمام اطلاعات مورد نیاز برای درک زمین را ارائه می دهند. داده ‌های موجود از این فرآیند شامل اندازه‌گیری‌ های توپوگرافی، نمای کلی ابزار، شرایط پیاده ‌روها، خیابان ‌ها یا عناصر دیگر و … است.
استخدام مهندس نقشه بردار ساختمانی که ماهر و با تجربه هم باشد، در مراحل اولیه برنامه ریزی و توسعه به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که پروژه شما به درستی شروع شده و به همین منوال ادامه می یابد.

بررسی های ساخت و ساز

بررسی ها در مرحله ساخت و ساز کمک می کند تا پروژه با بودجه و زمان تعیین شده ادامه یابد. نقشه برداران برای اطمینان از صحت ساخت و ساز، ویژگی ها و اجزای پروژه را مطابق با نقشه ها و اسناد طراحی چیدمان می کنند.

بررسی های پس از ساخت و ساز

بررسی های نهایی پس از اتمام پروژه مزایای متعددی را ارائه می دهد. ابتدا، یک بررسی نهایی، برای ارزیابی پروژه تمام شده در مقایسه با نقشه های اولیه انجام می شود و در عین حال پروژه نهایی را برای مالک و سازمان های نظارتی مستند می کند. نقشه بردار همچنین می تواند هر گونه آسیبی که ممکن است در مرحله ساخت و ساز رخ داده باشد را شناسایی و مستند کند.

نقشه برداری حرفه ای با محمد علیخانی در تهران، کرج و تمام ایران
نقشه برداری حرفه ای با محمد علیخانی در تهران، کرج و تمام ایران
نقشه برداری حرفه ای با محمد علیخانی

استخدام نقشه بردار با تجربه

تیم نقشه برداری ما به سرپرستی محمد علیخانی با تجربه و دانش گسترده در زمینه نقشه برداری ساختمان بهترین راه حل ها را برای هر موقعیت و شرایطی ارائه می دهد. هدف ما ارائه یک سرویس نقشه برداری دقیق و مقرون به صرفه با فرایندی سریع در مواقعی است که زمان اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست