نقشه utm یو تی ام چیست؟

خلاصه آنچه در این مطلب میخوانید:

نقشه UTM یو تی ام یا مختصات UTM موقعیت هر نقطه را روی کره زمین نشان میدهد. ملک مورد نظر شما هم روی یک مکان خاص در کره زمین وجود دارد. این مکان یک مختصات مشخص دارد که جایگاه منحصر به زمین یا ملک شما می باشد. و شما در شرایط مختلفی نیاز به دانستن این مختصات دارید تا بتوانید هر کاری که می خواهید روی ملکتان انجام دهید. به کمک نقشه UTM کارهایی ار قبیل تفکیک اراضی، دریافت سند تک برگ، جانمایی پلاک ثبتی و… را بدون اینکه کسی مزاحم شما شود به راحتی انجام میدهید.

برای امور ثبتی و تهیه سند تنها نقشه  UTM با مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی نقشه برداری مورد تایید است. این نقشه توسط مهندسان نقشه بردار تهیه می شود و ممهور به مهر کارشناس رسمی دادگستری می شود. اگر هنوز نقشه UTM یو تی ام زمین یا ملکتان را تهیه نکرده اید، این کار را به تیم حرفه ای و کار بلد ما بسپارید. 🙂

از 0 تا 100 تهیه نقشه UTM یو تی ام توسط مهندس نقشه بردار محمد علیخانی انجام می گیرد. همین حالا تماس بگیرید .

نقشه UTM یو تی ام چیست؟

UTM مخفف Universal Transverse Mercator coordinate system به معنی سامانه مختصات جهانی مرکاتور معکوس می باشد. یک نوع سیستم تصویر است. نقشه UTM یو تی ام به یک سیستم تصویر بر روی سیستم مختصاتی کارتزین دو بعدی گفته می شود که جهت تعیین موقعیت جغرافیایی یک نقطه بر روی کره زمین مورد استفاده قرار می گیرد. نقشه UTM یو تی ام بر اساس سیستم مختصات جهانی تهیه می‌شود که با استفاده از این سیستم هر نقطه از کره زمین مختصات منحصربه‌فرد خودش را دارد.

در اصل با تعیین مختصات UTM یو تی ام گوشه‌های ملک مورد نظر، موقعیت آن ملک با دقت خیلی زیاد در حد سانتی متر و به‌طور منحصر به‌ فرد روی کره زمین تثبیت می‌شود. یعنی این مختصات در تمام کره زمین به نام ملک مورد نظر شناخته می شود و دیگر کسی نمی تواند وارد حریم ملک شما شود و یا ادعای حقوقی نسبت به دارایی شما داشته باشد.

نقشه یو تی ام (utm)
نقشه برداری یو تی ام (utm)

سیستم UTM

در سیستم  UTM زمین (در محدوده عرض جغرافیایی بین مدار ۸۰ درجه جنوبی تا مدار ۸۴ درجه شمالی )، به ۶۰ زون (قاچ یا بخش) تقسیم می‌شود که هر زون به‌ اندازه  ۶ درجه طول جغرافیایی می باشد. (جمعاً ۳۶۰ درجه) به این صورت که زون ۱ طول جغرافیایی ۱۸۰ درجه تا ۱۷۴ درجه غربی را پوشش می‌دهد و به همین ترتیب شماره زون ها به سمت شرق افزایش پیدا می کند. و در نهایت زون شماره ۶۰ طول جغرافیایی ۱۷۴ درجه تا ۱۸۰ درجه شرقی را پوشش می دهد.

 

موقعیت‌یابی با استفاده از مختصات UTM یو تی ام

موقعیت روی زمین توسط شماره قاچ (زون) UTM و جفت مختصات «شرق» و «شمال» در آن منطقه داده می‌شود. نقطه مبدأ هر قاچ UTM تقاطع استوا و نصف النهار مرکزی قاچ است. اما برای جلوگیری از برخورد با عدد شرقی منفی، نصف‌النهار مرکزی هر زون در پانصد هزار متر شرق تنظیم شده ست. در هر زون یک نقطه که دارای چهارصد هزار متر شرقی است. صد کیلومتری غرب نصف النهار مرکزی قرار دارد، که بر روی سامانه مختصات جهانی مرکاتور معکوس اندازه‌گیری شده ‌است. (یا کمتر از صد کیلومتر بر روی سطح واقعی زمین اندازه‌گیری می‌شود). UTM شرقی از حدود صد و شصت و هفت هزار متر (در نزدیکی قطب) تا هشتصد و سی و سه هزار متر در استوا میباشد.

در موقعیت نیمکره شمالی از صفر در استوا به سمت شمال اندازه‌گیری می‌شود؛ مقدار حداکثر «شمال» در حدود ۹٬۳۰۰٬۰۰۰ متر در عرض جغرافیایی ۸۴ درجه شمالی که انتهای «شمال» قاچ‌های UTM است. در ناحیه نیمکره جنوبی، «شمال» به سمت جنوب کاهش پیدا می‌کند، از استوا تا حدود ۱٬۱۰۰٬۰۰۰ متر در ۸۰ درجه جنوب که انتهای جنوب قاچ‌های UTM است. شمال در استوا در ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ متر تنظیم شده‌است، بنابراین هیچ نقطه‌ای از عدد «شمال» منفی ندارد.

نقشه یو تی ام (utm)
هزینه نقشه یو تی ام (utm)
مناسب ترین قیمت تهیه نقشه یو تی ام ملک

مزایای نقشه UTM یو تی ام چیست؟

 

 • مشخصات ثبتی ملک با وضعیت مکانی ملک
 • ثبت پلاک ثبتی ملک موردنظر در موقعیت واقعی ملک
 • به دست آوردن مساحت دقیق با دقت سانتی متر مربع
 • جلوگیری از جابجایی با سایر پلاک‌ها
 • پیشگیری از تعارض و تجاوز ملک ها بهم
 • کاهش اختلافات ملکی با مختصات یکپارچه
 • آسان شدن جانمایی و تطبیق دادن املاک
 • امکان بررسی وضیعت دقیق موقعیت ملک
 • استفاده از این نقشه در سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست سند مالکیت اداره ثبت

نقشه UTM یو تی ام چه کاربردهایی دارد؟

 • کاربرد نقشه UTM یو تی ام در ماده ۱۴۷

از اصلی ترین کاربردهای نقشه UTM یو تی ام تهیه سند تک برگ برای زمین هایی است که جز ماده ۱۴۷ یا ماده ۱۴۸ می باشند. برای گرفتن سند زمین هایی که تا به حال سند نگرفته اند نیز نیاز به تهیه نقشه UTM یو تی ام است.

 • دریافت سند تک برگ برای املاک و زمین‌های معمولی

مطابق با طرح کاداستر اسناد قدیمی منگوله دار جای خود را به سندهای تک برگ دارای شناسه جغرافیایی که ایرادات سند های قدیمی را ندارند، دادند. نقشه های UTM اسناد تک برگ تفاوتی با نقشه های اسناد ماده 147 ندارند.

 • کاربرد نقشه UTM یو تی ام برای شهرداری

یکی از زمینه هایی که شهرداری در آن به نقشه های UTM یو تی ام املاک نیاز دارد صدور جواز ساخت می باشد که به نقشه های با مقیاس ۱:۵۰۰ نیاز دارد. همچنین در این نقشه ها به علاوه عرصه حمل که تا شعاع ۵۰ متری است ملک از هر طرف نیز باید برداشت شود به صورتی که املاک مجاور و معابر هم برداشت شود.

 • جهت قانون زمین شهری

برای ماده 12 قانون زمین شهری نیاز به تفسیر عکس های هوایی می باشد اما اضافه بر آن برای جانمایی ملک بر روی عکس های هوایی و ارائه مدارک لازم نیاز به نقشه UTM یو تی ام می باشد.

نقشهutm( یو تی ام )
کاربرد های نقشه یو تی ام utm
نقشه utm یو تی ام به چه دردی میخوره

نقشه UTM یو تی ام توسط چه کسانی تهیه میشود؟

 • مهندسان نقشه برداری دارای تأییدیه نظام کاردانی
 • مهندسان نقشه بردار دارای تاییدیه سازمان نظام مهندسی
 • کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری
 • کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی

برای امور ثبتی و تهیه سند تنها نقشه  UTM با مهر کارشناس رسمی دادگستری رشته نقشه برداری و امور ثبتی مورد تایید است.

هزینه تهیه نقشه UTM یو تی ام

تعیین هزینه نقشه UTM یو تی ام برای املاک بدون سند مسئله ای است که نمیتوان بصورت دقیق مشخص کرد و به مواردی بستگی دارد که هر ساله با تعرفه ای به روز میشود و به این ترتیب هزینه تهیه نقشه UTM محاسبه میشود.

در این ادامه برخی از موارد موثر در هزینه ی نقشه برداری UTM را بررسی میکنیم.

 • مساحت ملک :

یکی از مواردی که برای بحث تعرفه تهیه نقشه UTM یو تی ام توسط کارشناسان و مهندسان نقشه برداری بررسی میشود، مساحت یا متراژ ملک مورد نقشه برداری است.هرچه ملک بزرگتر باشد، هزینه نقشه برداری UTM آن نیز بیشتر میشود.

 • کاربری ملک:

مورد دیگری که در هزینه نقشه UTM یو تی ام برای ماده 147 و 148 اثر دارد کاربری ملک است، برای مثال هزینه نقشه برداری ملک با کاربری کشاورزی تفاوت زیادی با هزینه نقشه UTM با کاربری مسکونی دارد.

 • دسترسی به ملک:

از دیگر مواردی که در تعیین هزینه نقشه برداری UTM ملک تاثیر گذار است، موقعیت ملک است برای مثال هزینه نقشه برداری در مناطق دشت و یا تپه یا مناطق کوهستانی متفاوت است.

 • زمین مسکونی:

همچنین یکی دیگر از مواردی که در تعیین هزینه نقشه برداری UTM تاثیر گذار است مسکونی بودن آن است زیرا که املاک مسکونی به دلیل سختی کار، هزینه نقشه برداری بیشتری دارند. اما تعرفه نقشه برداری زمین کشاورزی در این مورد هزینه کمتر است. البته هزینه ها در این مورد هم براساس متراژ است.

نقشه یو تی ام (utm) رو چه کسی تهیه میکنه؟
نقشه یو تی ام (utm) رو چه کسی تهیه میکنه؟
تهیه نقشه یو تی ام utm به چه صورت انجام میشه

تهیه نقشه UTM یو تی ام با موبایل

تهیه نقشه UTM مورد تایید شهرداری ها ، ادارات ثبت  و سایر ارگانها قابل بدست آوردن با اپلیکشن های موبایل و گوگل مپ و … نمی باشد. زیرا که اینکار یک عملیات حساس بسیار تخصصی و فنی است که نیاز به متخصصین ماهر مورد تایید و دارای مهر مورد تایید دارد. همچین تهیه نقشه UTM نیاز به تجهیزات و دستگاه های نقشه برداری بسیار دقیق و گران قیمت دارد. در نتیجه واضح است کاری را که یک متخصص با تجهیزات و صرف ساعت ها وقت انجام میدهد را نمی توان با یک اپلیکیشن روی موبایل انجام داد.

شما با استفاده از موبایل تنها می توانید در هر نقطه از کره زمین که باشید با روشن کردن GPS و استفاده از اپلیکیشن های UTM و یا حالت UTM در گوگل مپ مختصات احتمالی آن نقطه ای که در آن قرار دارید را بدست آورید. که البته برای بدست آوردن نقطه مختصات زمین یا ملک موردنظر شما روش های دیگری هم وجود دارد که در ادامه بررسی می کنیم.

بدست آوردن نقطه مختصات UTM زمین و ملک

 • روش اول : استفاده از اپلیکیشن های مکان یابی نظیر Google map ، Google Earth و یا اپلیکیشن UTM GEO MAP و یا اپلیکیشن های مشابه، که لازم است که در زمین یا ملک خود قرار داشته باشید و با روشن کردن قابلیت مکانیابی تلفن همراه خود (GPS) مختصات زمین یا ملک را مشاهده کنید.
 • روش دوم : اگر امکان قرار گرفتن در موقعیت زمین یا ملک خود را ندارید ، میتوانید با جستجو در کل نقشه ی اپلیکیشن های فوق ، زمین یا ملک مورد نظرتان را پیدا کنید و  این مختصات UTM  آن را مشاهده کنید.
 • روش سوم : اگر نقشه ای از زمین یا ملک خود داشته باشید احتمالا در قسمتی از گوشه های نقشه یک جدول قرار دارد که مختصات UTM گوشه های زمین یا ملک شما در آن درج شده است.
 • روش چهارم : استفاده از مختصات UTM زمین ها یا ملک های همسایه و مجاور زمین موردنظر اگر در دسترس هستند برای اموری که به مختصات بسیار دقیق نیاز ندارند.
 • روش پنجم : روش مورد تایید ما و شهرداری و تمامی ارگان های رسمی این است که از یک مهندس نقشه بردار مورد تایید که مجهز به تجهیزات مورد نیاز نقشه برداری UTM است بخواهید که نقشه و مختصات UTM زمین شما را بدست بیاورد.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام با تشکر از سایت خوبتون، ی سوال داشتم، تهیه نقشه UTM برای جانمایی پلاک ثبتی هم لازمه؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام، دوست عزیز برای تهیه جانمایی پلاک ثبتی دقیق به بررسی مدارک ملک، استعلامات لازم و تهیه نقشه utm یو تی ام نیاز است. هم چنین تمام این مراحل باید توسط مهندس نقشه‌بردار یا کارشناس رسمی دادگستری در امور نقشه‌برداری انجام شود. جهت آشنایی بیشتر با جانمایی پلاک ثبتی لینک زیر را دنبال کنید. https://bit.ly/3HgK6e1

   پاسخ
 • سلام برای تهیه سند تک برگ هم نقشه utm انجام میدین؟

  پاسخ
  • سلام و ادب، بله متخصصین ما صفر تا صد خدمات سند تک برگ رو هم انجام میدن. شما نیاز دارید نقشه utm تهیه کنید و سپس ممهور به مهر کارشناس رسمی نقشه برداری کنید. ما تمام این مراحل رو انجام میدیم. جهت اطلاع بیشتر با شماره 09128668506 تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست